HOME     KOMUNIKACJA BLISKOŚCI     O MNIE     OFERTA     AKTUALNOŚCI     MATERIAŁY     OPINIE     KONTAKT    
KOMUNIKACJA BLISKOŚCIOd wielu lat przyglądam się, jak ludzie rozmawiają ze sobą - słyszę wypowiadane miłe słowa, obietnice, podziękowania, ale również żale, pretensje, krytykę, oczekiwania i żądania. Widzę, jak łatwo jest stracić kontakt i zaufanie, wypowiadając jedno nieuważne słowo.
Codziennie na nowo przekonuję się, że potrzebujemy umiejętnego posługiwania się słowami. Szczerość i empatia to dwie podstawowe umiejętności, służące do budowania wzajemnego zaufania i zrozumienia w relacjach z innymi, a także z samym sobą.

"Empatia jest jedną z podstawowych kompetencji związanych z komunikacją interpersonalną. Nie potrzebują jej rozwijać tylko te osoby, które marzą o byciu dyktatorem lub o życiu w samotności". Potrzebujemy empatii do usłyszenia samych siebie, a także ludzi wokół. Bez empatii trudno nam być blisko innych, bo nawykowo oceniamy wszystko i wszystkich, a takie myślenie odłącza nas od kontaktu z uczuciami i potrzebami, odłącza nas od życia. Gdy rezygnujemy z bycia osobą, która osądza innych, wtedy stwarzamy "przestrzeń" na zobaczenie czegoś więcej - tego, że wszyscy dzielimy takie samo pragnienie, aby nasze potrzeby były spełniane. Chcemy być szczęśliwi tu, na ziemi. Dzięki skupieniu uwagi na świecie naszych ogólnoludzkich potrzeb, łatwiej nam nie widzieć w sobie nawzajem wrogów i dostrzec "ludzką twarz" każdego człowieka, bez względu na to, co robi lub mówi. Praktyka empatii i uważności bardzo w tym pomaga.

Doświadczam empatii jako obecności przy drugim człowieku i chęci zrozumienia go we wszystkim tym, czego on tu i teraz doświadcza. Lubię ten moment towarzyszenia komuś w jego przeżywaniu danej chwili, bez chęci pocieszania go i "naprawiania", bo wiem, że nic skuteczniej nie wspiera odzyskania poczucia własnej siły i sprawczości w życiu jak okazanie zaufania, że ktoś sam może znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie w danej sytuacji.

Ważna jest również empatia okazywana samemu sobie - to codzienna, emocjonalna higiena osobista, sposób na łączenie się z tym, co dzieje się w naszym wnętrzu, odzyskiwanie kontaktu, poczucia wpływu i radości życia. Odzyskiwanie siebie.

Gdy jesteśmy empatyczni, zaczynamy lepiej rozumieć siebie i patrzeć życzliwie na innych – nawet, gdy robią lub mówią rzeczy, które niezupełnie nam się podobają. Empatia dodaje odwagi do bycia sobą i siłę do akceptowania drugiego człowieka takim, jaki jest. Dzięki empatii przestajemy oceniać i krytykować świat wokół, a w zamian wchodzimy w świat uczuć i potrzeb i zaczynamy budować prawdziwy, szczery kontakt ze sobą i innymi.

CO NAM DAJE SŁUCHANIE INNYCH Z EMPATIĄ?
1. Nawiązujemy kontakt – pojawia się bliskość, więź, co ułatwia rozwiązywanie konfliktów
2. Rozwijamy się – zaczynamy dostrzegać i akceptować to, że różnimy się od siebie
3. Stajemy się odporni na krytykę – potrafimy dostrzec, że krytykując nas, ktoś próbuje zaspokoić jakieś ważne dla siebie potrzeby
4. Pojawia się poczucie wolności wewnętrznej – zauważamy, że mamy wybór, w jaki sposób odbierzemy słowa drugiej osoby
5. Wzbogacamy życie innych ludzi i jednocześnie również swoje życie.

CO OTRZYMUJEMY, GDY JESTEŚMY EMPATYCZNIE SŁUCHANI?
1. Odczuwamy ulgę, odprężenie, wyciszenie.
2. Budujemy kontakt z drugim człowiekiem.
3. Otrzymujemy wsparcie i zrozumienie - a to staje się bodźcem do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie.
4. Nawiązujemy kontakt z sobą samym – gdy jesteśmy wysłuchani bez bycia ocenianym, odkrywają się przed nami nasze uczucia i potrzeby, dzięki czemu lepiej rozumiemy siebie.
5. Odzyskujemy siłę wewnętrzną.

Z myślą o każdym, kto pragnie rozwijać w sobie umiejętności świadomego komunikowania się, stworzyłam cykl warsztatów Komunikacji Bliskości. Na warsztatach pokazuję, jak docierać do naturalności w wyrażaniu siebie i jak słuchać innych, by każde wypowiadane słowo budowało "most zaufania" i zbliżało nas do siebie. Jeśli jesteś zainteresowany/a rozwojem, chcesz łatwości, harmonii w relacjach z innymi, ZAPRASZAM. Przejdźmy tę drogę razem:)

made by:   Bez Banału Sopot